התקרחות

התקרחות

כידוע, אחת מהבעיות אשר קשורות באופן המובהק ביותר לתחושת הדימוי העצמי והביטחון האישי, הם בקרב גברים והן בקרב נשים, הינה התקרחות. תהליכי נשירת שיער בקרב הקהל הגברי עשויים להופיע לקראת סוף שנות העשרים, או בשנות השלושים המוקדמות, כאשר האזור בו מתחיל להיעלם השיער יהיה לרוב בקדמת הראש או בצידיו, מה שמכונה היום "מפרצים". נשירת שיער נובעת במרבית המקרים, אם לא בכולם, מתהליכים גנטיים וההורמון אשר אחראי לתופעה זו נקרא DHT אשר מביא לשיבושים הדרגתיים בשיער הראש ובפרט לזקיקי השיער.

אבדן שיער הראש- תנאים מזרזים

מעבר לגנטיקה, ישנם עוד כמה גורמים הרסניים אשר עשויים לזרז את תופעת הנשירה של שיער הראש המזוהים עם תנאי מזג אוויר המאפיינים את מדינת ישראל, ובמילים אחרות עומסי חום ולחות נוראיים, כמו כן מי שתייה מהברז המכילים קלור, מחלות עור שונות, בעיות במערכת ההורמונאלית, לחצים נפשיים, לידות וכיוצא בזה. השתלות שיער הפכו להיות אחד מהניתוחים השכיחים ביותר עבור כל מי שסובל מבעיות נשירה מסיביות או אובדן שיער הראש.

נשירת שיער- תהליכים הדרגתיים

כאמור, התקרחות מתחילה בהדרגה מקדמת הראש ועד לשאר האזורים שבראש. עם הזמן, התופעה עשויה להתפשט וכבר להיות מנת חלקה של כל הקרקפת כולה, עד למצב שבו השיער יוותר אך ורק באחורי הראש ובחלק מאד מצומצם של צידיו. מכיוון שההורמון אשר אחראי על אובדן שיער הראש, DHT, איננו משפיע על חלקו האחורי של הראש, במרבית המקרים איזור זה יינזק בצורה מזערית, אם בכלל יינזק, ויישאר עם מעט שיער.

התקרחות בקרב גברים, כאמור, מדובר בהליך הדרגתי, אשר איננו עשוי להופיע ולפרוץ בין לילה, אולם החל מהופעתם הראשונית של סממני התקרחות, עתידה להתלוות תחושה בלתי נעימה, בלשון המעטה, של מבוכה ובושה אשר פוגעת בתדמית ובביטחון העצמי של האדם הסובל מהבעיה.

החל מגילאים מאד צעירים גברים יכולים לסבול מפגיעה אסתטית זו, אולם כיום, תודות להתפתחות הטכנולוגית בתחום הקוסמטיקה ובכלל, ניתן לשים סוף לבעיה דרך כמה וכמה טיפולים, לרבות השתלות שיער, שימוש בחומרי טיפוח שונים, תוספות שיער וכיוצא בזה.

בעידן המודרני, גברים אינם עוד חוששים או נבוכים לדאוג, בדיוק באותה הצורה שבה נשים דואגות, למראה החיצוני שלהם דרך שיפור המראה החיצוני והשבת שיער הראש לקדמותו.